dla dziennikarzy

Informacji na temat Łódź Design Festival udziela dziennikarzom rzecznik prasowy festiwalu:
Aleksandra Kietla
Dyrektor Działu Promocji, Rzecznik Prasowa
a.kietla@lodzdesign.com
tel./fax.: +48 (42) 684 20 95
kom.: +48 693 860 022


Łódź Design Festival – informacje ogólne

Łódź Design Festival to idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Centralnym punktem festiwalu jest zawsze tematyczny program główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który poza wystawami składają się m.in.: make me! – konkurs dla początkujących projektantów; must have – projekt wyłaniający najlepsze polskie wdrożenia; wykłady i prezentacje będące źródłem wzajemnych inspiracji; Edukreacja – strefa edukacyjna dla dzieci.
ŁDF to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mających odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze.
Festiwal odwiedziło w trakcie dotychczasowych edycji ponad 240 000 osób z całego świata.

Materiały do pobrania:
– prezentacja programowa ŁDF 2014 (pdf)
ŁDF 2014 - notatka dla dziennikarzy 
plakat Łódź Design Festival 2014 (pdf)
– 
Raport graficzny – Łódź Design Festival 2013 (pdf) 
podsumowanie Łódź Design Festival 2012 (pdf)
Prezentacja przekrojowa Łódź Design Festival (ppt)
linki do fotorelacji z poprzednich edycji
o organizatorze (doc)


make me! 

Konkurs make me! to kluczowy element Łódź Design Festival realizowany od jego drugiej edycji; obecnie jeden
z najpoważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych projektantów. Adresowany jest do desingerów, makersów, studentów i absolwentów, przede wszystkim kierunków artystycznych i projektowych, którzy rozpoczynają właśnie przygodę z tworzeniem obiektów o potencjale wdrożeniowym. Prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach jury. W pierwszej kolejności, na podstawie przesłanych formularzy, wybranych zostaje około 20 najlepszych zgłoszeń, które prezentowane są później podczas festiwalu na wystawie pokonkursowej. W drugim etapie jury przygląda się na żywo wyselekcjonowanym prototypom i wybiera zwycięzcę, który otrzymuje nagrodę główną: 20,000 PLN.
Najważniejszym celem make me! jest wyłowienie i wsparcie tych młodych projektantów, którzy są już gotowi do startu
i mają dobry pomysł. – Nasze 6-letnie doświadczenie pokazuje, że Ci, którzy zdecydowali się na zgłoszenie czegoś więcej niż pracy semestralnej lub przynajmniej podjęli wysiłek opracowania jej pod kątem wymogów konkursu i w rezultacie weszli do finału, wiedzą że było warto. Wszyscy finaliści ubiegłych edycji podkreślają możliwości, które się przed nimi otworzyły – prezentacje na dodatkowych wystawach i publikacje, a co za tym idzie rozpoznawalność i łatwiejszy start w środowisku projektowym. Tak więc do dzieła i po prostu make me!

Materiały do pobrania:
– 
Notatka dla dziennikarzy
Zdjęcia jury oraz zwycięzców
– Logo konkursu 
– Rekomendacje