Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda

Nowoczesne projektowanie graficzne i unowocześnienie druku to idee wypracowane w kręgu międzywojennej awangardy. Sformowanie zasad tworzenia komunikatów wizualnych miało pomóc w upowszechnieniu nowej sztuki i oswojeniu z nią szerokiego grona odbiorców. Wystawa Zmiana pola widzenia przypomina, jak dokonała się ta rewolucja, jakie rozwiązania proponowała awangarda oraz w jaki sposób i w jakim zakresie były one przejmowane przez główny nurt ówczesnej grafiki, m. in. reklamę, projektowanie książek i czasopism, czy propagandowe plakaty. Punktem odniesienia dla wystawy jest idea druku funkcjonalnego Władysława Strzemińskiego, pokrewna proponowanej przez Jana Tschicholda Nowej Typografii. Na tle międzynarodowych relacji i wzajemnych inspiracji twórców europejskich pokazane są projekty polskich artystów oraz eksperymenty awangardy m. in. niemieckiej, czeskiej i rosyjskiej.
Aranżację przestrzenną wystawy, zatytułowaną ‘a divided dot’, przygotowała Marlena Kudlicka. Artystka odwołuje się do pojęcia punktu typograficznego. Ważnymi odniesieniami do zbudowania kompozycji przestrzeni są też dla niej koncepcje Władysława Strzemińskiego oraz Jana Tschicholda, czysta i bezpośrednia forma komunikacji.
Wystawie towarzyszy obszerny, dwujęzyczny katalog zaprojektowany przez Waldemara Węgrzyna. Katalog w swojej formie odwołuje się do idei druku funkcjonalnego i Nowej Typografii.
Kuratorka i redaktorka katalogu: Paulina Kurc-Maj
‚a divided dot’ projekt aranżacji przestrzennej do wystawy: Marlena Kudlicka
Koordynatorka: Monika Wesołowska

Wystawa będzie dostępna do 12 października 2014
Godziny otwarcia:
poniedziałek, nieczynne
wtorek, 10.00–18.00
środa–niedziela, 11.00–19.00

Wstęp na wystawę bezpłatny dla osób posiadających karnet festiwalu.

OPROWADZENIE KURATORSKIE:
Paulina Kurc-Maj
12 października godz. 14:30
Wstęp na wystawę bezpłatny dla osób posiadających karnet festiwalu.

WYSTAWIE TOWARZYSZY MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA:
ms2, ul. Ogrodowa 19
10 -11 października
„Maszyna do komunikacji. Wokół awangardowej idei Nowej Typografii”
Kuratorzy: Paulina Kurc-Maj, Daniel Muzyczuk
Wstęp bezpłatny