WORK IN PROGRESS

zdj_Zandecki_Oleksik_Bykowski_Kalbar
Ilustracje z magazynu „M jak mieszkanie”, fot. Łukasz Zandecki, Sebastian Oleksik, Mariusz Bykowski, Kalbar

Kuratorzy: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Dominika Olszyna
Autorzy: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Łukasz Zandecki, Michał Przeździk-Buczkowski, Yassen Hristov, Piotr Gęsicki, Tymoteusz Piotrowski

Portret pokolenia trzydziestolatków stworzony na podstawie wnętrz, w których mieszkają i przedmiotów, które lubią. Obserwacja, nie ocena. Nasi bohaterowie są beneficjentami i ofiarami czasów transformacji. Ambitni, stanowią o sobie, zdobyli wykształcenie i dobrze płatną pracę. To oni są grupą docelową dla reklamodawców i sprzedawców. Kupili mieszkania na kredyt we frankach i urządzili swój nowy świat nie oglądając się na wcześniejsze pokolenie. Boleśnie doświadczeni przez kryzys, osamotnieni. Wychodzą z niego ostrożniejsi, dojrzalsi. Dom i przedmioty ujawniają ich aspiracje.

Współczesne sesje zdjęciowe magazynu „M jak mieszkanie” zestawiamy z sesjami wnętrz z lat 60., 70. i 80. Wnętrze mieszkań teraz i dawniej są idealizowane, uporządkowane na potrzeby sesji zdjęciowej, świadczą o statusie właścicieli, podążają za modą. W każdej z epok opowiadają o popularnym rozumieniu nowoczesności.

Na wystawie, zaplanowanej jako trzy symultaniczne projekcje w przestrzeni ograniczonej trzema ścianami, obrazom wnętrz towarzyszą komentarze: ekspertów nauk humanistycznych, przedstawicieli pokolenia, ale także ostre oceny internautów. Prezentacje zostaną dopełnione przez filmowe wywiady poświęcone prognozom przyszłości grupy mieszkającej i żyjącej na kredyt.

Partnerzy: magazyn „M jak mieszkanie”, SWPS, School of Form

kolaz_Tymoteusz_Piotrowski
Kolaż Tymoteusz Piotrowski

Centrum Festiwalowe 1
ul. Tymienieckiego 3 Łódź
09.10, 18:00-21:00
10.10 – 19.10, 10:00-19:00