Podano do stołu

Autor i kurator: Jarosław Bikiewicz

Cykl fotograficznych obrusów Podano do stołu prezentuje, w rozumieniu autora, sztukę antykonsumpcyjną. Twórcę zainspirowały prace autorów: E. Krasińskiego, S. Dróżdża, A. Beneyto, R. Grzyba, A. Dłużniewskiego, J. Sawickiej, L. Golca,T. Czekalskiej, A. Starczewskiego, Koji Kamoji, K. Smoleńskiego, A. Krzywobłockiego, J. Rajkowskiej, Yoko Ono, Z. Jurkiewicza, R. Kuśmirowskiego, L. Wildinga i K. Zielińskiego.

Sztuka antykonsumpcyjna w tym przypadku obala wartości już „skonsumowane”.

Fotografowane rekwizyty nie nadają się do codziennego użytku. Jednostkowo stanowią określoną wartość. Wyrażają zamkniętą formułę co do ich interpretacji, użyteczności, wartości materialnej oraz miejsca przeznaczenia. Przetworzone w procesie twórczym są przedstawiane w nieznanym dotąd kontekście. Zestawione z innymi rekwizytami, w nowym otoczeniu tworzą nową jakość. Fotografie są pretekstem do zastanowienia się nad tym, co i w jaki sposób generuje wartości dodane w nowych przedmiotach.

Istotną częścią interpretacji cyklu fotograficznych obrusów „Podano do stołu” są miejsca ekspozycji. Miejsca, które doskonale się uzupełniają, tworząc jedną niepowtarzalną wartość dodaną we współczesnym designie. Performance w restauracji hotelowej DoubleTree By Hilton Łódź przekształca dzieło sztuki w sztukę użytkową, a ekspozycja w galerii Manhattan tworzy ze sztuki użytkowej, dzieło sztuki.  W czasie 10 dni trwania Łódź Design Festival wybrane stoliki w czynnej restauracji Four Colors zostaną nakryte fotograficznymi obrusami. W tym samym czasie w galerii MANHATTAN na wystawie, nakryte fotograficznymi obrusami stoły będą tworzyć instalacje artystyczną.

Jarosław Bikiewicz (1981) projektant, kurator wystaw. Studiuje w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Projektuje kolekcje autorskie tkanin, ceramiki użytkowej oraz mebli,  tworzy koncepcje projektowe w oparciu o dysfunkcje widzenia człowieka. Laureat III edycji Konkursu Innowacyjny pomysł na Uniwersytecie Łódzkim oraz nagrodzony przez Muzeum Sztuki w Łodzi w XXXI Konkursu Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2014.

Wystawa będzie czynna do 31 października.

Forma i Kolorcontrol saveOlejnik S.C.Logo_DTbyHILTON_duzybilinski_drukarnia rgblogo podanologo- Forum Gospodarcze patronat honorowy Logo ASP