Jabłko. Introdukcja. (Ciągle od nowa i od nowa)

Antje Majewski z Pawłem Freislerem i Fundacją Transformacja

kuratorki: Aleksandra Jach i Joanna Sokołowska
Identyfikacja wizualna projektu: noviki

Antje Majewski, video stills from "The Freedom of the Apples", HD Video, 2014/15. Produced by Muzeum Sztuki / neugerriemschneider, Berlin

Projekt zainicjowany przez Antje Majewski podejmuje kwestię bioróżnorodności na przykładzie jabłek. Punktem wyjścia dla jej pracy jest historia owocu, sposoby jego uprawy i dystrybucji oraz wpływ globalnej ekonomii na redukowanie i kontrolowanie ilości dostępnych na rynku odmian.

Na projekt składają się: wystawa Jabłko. Introdukcja. (Ciągle od nowa i od nowa), akcja sadzenia dawnych odmian jabłoni Owocowa Łódź i warsztaty edukacyjne. Na wystawie znajdą się m.in. obrazy Antje Majewski, przedstawiające różne stare odmiany jabłek w formie nawiązującej do tradycji malarskich studiów nad naturą. To z jednej strony gest upamiętnienia przykładów niknącej bioróżnorodności, a z drugiej refleksja nad ludzkimi systemami i pragnieniem taksonomii – porządkowania bogactwa przyrodniczego. Temat ten zostanie rozwinięty w jej filmowym dokumencie, który przybliża problem upraw jabłoni w  warunkach globalnej gospodarki, a oparty jest na rozmowach przeprowadzonych przez Majewski z naukowcami, aktywistkami, handlarzami i producentami w Polsce, Niemczech, Chinach i Kazachstanie. Na wystawie znajdzie się też fotografia i kopia 3D owocu pochodzącego z  kolekcji suchych jabłek Pawła Freislera. Kolekcja jest rezultatem wieloletnich eksperymentów artysty i pełni rolę komentarza dotyczącego unikalności pojedynczych biomateriałów w nieustającym procesie rozpadu. Postać Pawła Freislera zainspirowała Agnieszkę Polską, która w filmie „Ogród” tworzy portret artysty pochłoniętego kontemplacją różnorodności biologicznej środowiska. W ms¹ będzie można zapoznać się także z materiałami edukacyjnymi, książkami, ulotkami, filmami, wierszami, czyli zbiorem międzydyscyplinarnej wiedzy o relacjach między jabłkami, ludźmi i innymi biozasobami, ekosystemami.

Przy pomocy Fundacji Transformacja, zajmującej się permakulturą oraz ekologicznym projektowaniem, zasadzone zostanie, wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Łodzi, ponad 100  starych odmian jabłoni w przestrzeni miasta. Owocowa Łódź to także akcja, która ma upowszechniać idee wolnego dostępu do różnorodnej, zdrowej żywności jako dobra wspólnego. Przyszłością miasta mogłyby być właśnie uprawy roślin jadalnych na małą skalę. Tradycja ogródków działkowych czy wzrastająca popularność ogrodów społecznych wskazują na zainteresowanie mieszkańców wytwarzaniem żywności i bardziej świadomej relacji z własnym środowiskiem.

http://msl.org.pl/pl/wydarzenia/antje-majewski-z-pawlem-freislerem-i-fundacja-tran/

Wystawa czynna do 16 listopada.
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10.00-18.00
środa-niedziela: 11.00-19.00

Wstęp na wystawę bezpłatny dla osób posiadających karnet festiwalu.