1000 lat w naszyjnikach

Autor prezentowanych projektów: Anna Orska
Kurator projektu: Agnieszka Stempin

Wystawa 1000 lat w naszyjnikach jest częścią interdyscyplinarnego programu zatytułowanego „Współczesne piękno dawnego drewna”, realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Rezerwat  zaprosił Annę Orską, poznańską   projektantkę  autorskiej  biżuterii,  która  wykorzystuje  w  swoich pracach niestandardowe materiały, by stworzyła biżuterię inspirowaną 1000-letnią historią i wykorzystała do tego oryginalny historyczny dąb, z którego wzniesiono pierwszy gród Poznań. W ten sposób powstała unikatowa kolekcja dwunastu naszyjników. Po tysiącu lat, drewniany budulec powrócił w nowej, artystycznej odsłonie.

Anna Orska
Projektant biżuterii z kilkunastoletnim doświadczeniem, wdrożyła do produkcji w Polsce i za granicą już kilka tysięcy wzorów dla dużych i małych firm. Jest autorką dużych produkcji, limitowanych serii, jak i specjalnych indywidualnych zamówień. Jej prace były wystawiane w Nowym Jorku, Mediolanie, Berlinie. Swoje najbardziej artystyczne wizje tworzy pod marką ORSKA. Jako pierwsza w Polsce zastosowała upcycling na tak wielką skalę, zapoczątkowując tym samym nowy styl w jubilerstwie. Dzięki swojej pasji i energii codziennie dokonuje nowych procesów. Jej małe rękodzieła noszą: Sharon Stone, Andie MacDowell, Grażyna Kulczyk, Nina Terentiew, Grażyna Torbicka, Katarzyna Figura, Beata Sadowska i Anna Czartoryska-Niemczycka.

www.orska.pl

Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” w Poznaniu
jest nową placówką Muzeum Archeologicznego. W Rezerwacie połączono tradycję z nowoczesnością umożliwiając nowe, zaskakujące i świeże spojrzenie w przeszłość. Oryginalne relikty monumentalnych wałów odkryte przez poznańskich archeologów, zbudowane przed tysiącem lat z drewna dębowego, od niedawna prezentowane są na unikatowej ekspozycji. Pod względem poznawczym i wystawienniczym to ewenement na skalę europejską, burzący stereotypy narosłe wokół średniowiecza.  Najnowsze technologie pomagają zrozumieć geniusz inżynieryjny i potężny zamysł budowniczych początków polskiej państwowości. Rezerwat Archeologiczny przez dwa lata działalności zdobył najbardziej prestiżowe nagrody: Inwestycje 2012  – w ogólnopolskim konkursie Sybilla organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa; I Nagrodę za najwybitniejsze wydarzenie wystawiennicze  w 2012roku – w wielkopolskim konkursie „Izabella” oraz I Nagrodę i statuetkę „Izabella 2013”, określaną mianem muzealnego „Oskara”, w  kategorii „Działalność edukacyjna” w Wielkopolsce.

http://www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/

Centrum Festiwalowe 1
09.10 18:00-21:00
10.10 – 19.10 10:00-19:00