• Wydarzenie minęło.
NASZ

Organizator wystawy: Culture.pl
Kuratorzy wystawy: Gosia Rygalik, Tomek Rygalik/Studio Rygalik

Wiele produktów codziennego użytku pozostaje niedocenionych. Są skromne, pospolite i wszechobecne. Ich piękno tkwi w spójności, szczerości i prostocie, a główny cel w przetrwaniu próby czasu. Tworzenie ich jest największym wyzwaniem dla projektanta. Kolekcja NASZ jest wynikiem poszukiwań przedmiotów o autentycznych założeniach, bez nadmiaru i udziwniania. Na wybór składają się produkty, które odniosły sukces w zupełnie nowych odsłonach, w zestawieniu z premierowymi projektami o niezbadanym jeszcze potencjale.

Kolekcja powstała jako projekt badawczo-rozwojowy, swoisty katalizator pracy twórczej skoncentrowanej na zaradnym projektowaniu. Zaradność to cecha zazwyczaj nabywana w czasach niedostatku, która skonfrontowana z możliwościami współczesnego rzemiosła i zaawansowanego, innowacyjnego przemysłu staje się unikalną strategią projektową o nieocenionym potencjale.

NASZ to kameralna, przekrojowa kolekcja współczesnego wzornictwa, na którą składają się przedmioty zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. Jest spójna, a jednocześnie wielowątkowa, oddziałująca na wielu płaszczyznach. Współtworzą ją uznani projektanci produktu, grafiki użytkowej, ilustracji, typografii oraz multimediów, studenci wzornictwa, a także producenci i rzemieślnicy.

NASZ to parasol dla twórczych działań. Wszystkie prezentowane projekty są unikalne, dedykowane tej kolekcji – jedne są modyfikacją bądź rozwojem istniejących produktów, inne powstały specjalnie na tę okazję.

W projektach graficznych, stworzonych specjalnie na potrzeby NASZ, znajdujemy odwołania do najlepszych polskich tradycji, a sposób ich prezentacji zaciera granice pomiędzy grafiką a produktem.

Lubimy, gdy przedmioty codziennego użytku są cichymi bohaterami drugiego planu. Stąd dobór naturalnych materiałów i wykończeń oraz stonowana, neutralna kolorystyka. Kolekcja jest spójna wizualnie oraz ideowo – NASZ design jest szczery, zaradny i ponadczasowy.
Gosia Rygalik i Tomek Rygalik / Studio Rygalik

Projektanci NASZ: Wojciech Bajor, Antoni Bielawski, Stefan Bieńkowski, Marek Cecuła, Fontarte, Agata Hoffa, Paweł Jasiewicz, Jakub Jezierski, Piotr Kuchciński, Agata Nowicka, Małgorzata Pepłowska, Gosia Rygalik, Tomek Rygalik, Jakub Sobiepanek, Wojtek Tomaszewski, Julia Wilman.
Producenci: Bajo, Balma, Ćmielów, Noti, Paged, PROFim, Vini Design, Vzór
NASZ App: Circus Digitalis

Tomek Rygalik urodził się w Łodzi w 1976. Przez dwa lata studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. W 1999 roku ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Pratt Institite w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów współpracował jako konsultant z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, w tym z Kodakem Polarioidem, Mtv, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont, itd. W 2003 roku rozpoczął studia magisterskie na Royal College of Art. Po ich ukończeniu w 2005 roku został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Od 2008 prowadzi zajęcia na ASP (Platforma PG13), a w 2009 na stałe przeniósł się do Warszawy. Od 2010 do 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty, wiodącej polskiej marki meblowej.

Gosia Rygalik urodziła się w Warszawie w 1982 r. W 2010 r. ukończyła Wydział Wzornictwa na ASP w Warszawie. Studiowała także w Danmarks Designskole. Współpracowała ze studiem projektowym w Kopenhadze. Podczas studiów na ASP była członkiem platformy PG13, grupy studentów, realizującej projekty o charakterze eksperymentalnym, organizującej i biorącej udział w wystawach, konkursach i warsztatach projektowych, jak również projektach we współpracy z przemysłem. Podczas studiów magisterskich Gosia skoncentrowała się na food designie. Związek między jedzeniem a projektowaniem stanowi główny temat jej teoretycznych poszukiwań oraz zawodowej praktyki. W 2009 roku dołączyła do zespołu Studia Rygalik, a w 2012 została w Studiu partnerem.

Studio Rygalik powstało w 2006 roku z inicjatywy Tomka Rygalika. Przez pierwsze dwa lata funkcjonowało między Londynem a Łodzią, rodzinnym miastem Tomka. Od 2009 roku Studio mieści się w Warszawie. Wtedy to do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 r. została w Studio partnerem. Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Spektrum działań jest bardzo szerokie – od projektowania, rozwoju i wdrożenia produktu, po realizacje site-specific oraz produkcję limitowanych serii, a także eksperymentalne obiekty, kompleksowe doznania kulinarne oraz warsztaty badające relacje pomiędzy projektowaniem i jedzeniem. Poza współpracą z przemysłem, która jest główną podstawą działalności, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm jak ABR, Absolut, Artek, Bozar, Comforty, Dupont/Corian, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Iker, Moroso, Noti, Pfleiderer, Profim, Siemens oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie, Walencji i Wiedniu. Jak również na łamach międzynarodowej prasy: „Icon”, „Interni”, „Wallpaper”, „Experimenta”, „Blueprint”, „New York Times” i „Financial Times”.

Studio Rygalik
ul. Wilcza 12a
00-532 Warszawa
tel. (+48) 535-355-445
studio@studiorygalik.com
www.studiorygalik.com