• Wydarzenie minęło.
Morze tak…

NAwigacja Wydarzeń

Wystawa prac studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa
Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
kuratorki: Marta Flisykowska, Marta Kołacz
współpraca: DESK Design Kolektyw

Wyzwanie postawione w tym roku przez kuratorów festiwalu, pytanie o Nowy Lepszy Świat, stawia zarówno widzów, jak i uczestników wobec konieczności zabrania stanowiska w dyskusji o roli projektowania. Czy wzornictwo powinno rozwiązywać problemy społeczne? Czy może projektanci powinni pozostać marzycielami, tworzącymi artystyczne realizacje? I jaka w tym wszystkim jest rola Akademii Sztuk Pięknych, która kształtuje projektantów na początku drogi zawodowej, wskazując im ścieżkę kariery?

Młodzi projektanci często konfrontowani są ze sprzecznymi poglądami na temat roli dizajnu. Z jednej strony, zachęca się ich do niczym nieograniczonej wyobraźni. Z drugiej jednak, oczekuje się fachowej wiedzy praktycznej. W ten sposób powstają piękne, acz często niepraktyczne przedmioty, które są podziwiane z daleka. Studencką wyobraźnię rozpalają chwytliwe hasła o tym, że forma powinna podążać za funkcją, a design powinien być odpowiedzialny.

Wystawa „Morze tak…” próbuje zabrać głos w dyskusji. W pierwszej części
wystawy, poprzez swoje prace, młodzi projektanci zaproszą nas w podróż do przyszłości projektowania. Prezentowane prace niczym rekwizyty science-fiction, dotyczą świata, którego jeszcze nie znamy. Drugą część wystawy stanowić będą przedmioty poświęcone współczesności, będące prezentacją postaw projektowych, które reprezentują gdańscy studenci projektowania. Jest to swoisty “skok w bok” – próba przyjrzenia się powstającym w pracowniach obiektom, z perspektywy oczekiwań, które dziś stawia się przed dyscypliną i uprawiającymi ją osobami.

Uczelnia jest swoistym tyglem, miejscem gdzie mieszają się osobowości, gdzie studenci nasiąkają praktyką, ale także teorią wzornictwa. Jest to miejsce stanowiące początek drogi dla kolejnych pokoleń projektantów. W obliczu prezentowanych na festiwalu Łódź Design 2014 wyzwań warto zadać sobie dziś pytanie – co z nich wyrośnie?