• Wydarzenie minęło.
make me!

NAwigacja Wydarzeń

Konkurs i wystawa make me!  to jeden ze znaków rozpoznawczych Łódź Design Festival, a jednocześnie jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów skierowanych do młodych projektantów. Najważniejszym celem make me! jest promocja projektantów młodego pokolenia podczas każdej edycji Festiwalu. Wybrane do wystawy projekty wyróżniają się przede wszystkim sposobem myślenia o otaczającej nas rzeczywistości i nie podążają za „obowiązującymi” w danym momencie trendami. To prezentacja tych projektów i tych projektantów, którzy pomimo młodego wieku są już świadomymi twórcami.
W tym roku wybrane projekty wpisują się w cztery silne grupy: Emocje/zaangażowanie – Ruch – Nomadyzm – DIY. Nie są jednak bezmyślnie przyporządkowane do obowiązujących nurtów czy trendów, wynikają raczej z potrzeb samych projektantów, którzy tworząc prototypy nie stricte komercyjne, tworzą przedmioty dla swojego najbliższego otoczenia. Z uwagi na to, że konkurs skierowany jest do konkretnego pokolenia nie dziwi nas, że nadesłane projekty wiążą się z tematami najbliższymi właśnie młodym projektantom. Na wystawie pokazujemy obiekty w zestawach przypisanych do konkretnych haseł, które przenikają się nawzajem, a nawet tworzą narrację i ścieżkę wystawy. Jedne hasła wynikają bowiem z kolejnych.
W tym roku spośród 247 zgłoszeń wybraliśmy 21 projektów, które prezentowane są na wystawie. Czynnikiem wspólnym dla nich wszystkich, oprócz wieku autorów, jest także dojrzała prezentacja zgłoszonych realizacji. Choć różne są funkcje danych obiektów, ich stylistyka, materiały i użyte technologie, łączy je zdecydowanie świeżość i wspomniana dojrzałość młodego pokolenia projektantów.

Tegoroczna edycja jest także najbardziej międzynarodowa, czego dowodem na wystawie są projektanci z Niemiec, Słowacji, Holandii, Litwy, a także z Australii, Japonii i Tajwanu. make me! stał się zatem nie tylko najważniejszym konkursem projektowym dla młodych designerów w Polsce, ale również jednym z najważniejszych konkursów międzynarodowych tego typu.
Hasło tegorocznej edycji Festiwalu „Brave New World” najbardziej dotyczy właśnie najmłodszego pokolenia projektantów. To w nich pokłada się dzisiaj największe nadzieje, więc tym bardziej warto przyjrzeć się dokładnie finalistom tegorocznej edycji konkursu make me!
Paweł Grobelny – kurator wystawy make me!

Spośród poniższych projektów, wybrany zostanie Laureat Nagrody Głównej w wysokości 20 000 złotych, ufundowanej przez Mecenasa Głównego festiwalu – Ceramikę Paradyż.
Zwycięzcę poznamy 9 października w trakcie gali otwarcia Łódź Design Festival.

W skład jury tegorocznego konkursu wchodzą:
Paweł Grobelny – projektant, kurator wystaw, wykładowca School of Form
Marek Cecuła – artysta, projektant, były dziekan wydziału ceramiki Parson School of Design w Nowym Jorku, obecnie wizytujący profesor w Royal Collage of Art w Londynie
Agnieszka Jacobson-Cielecka – propagatorka polskiego designu, kuratorka wystaw, Dyrektor Programowa School of Form
Tomek Rygalik – projektant, wykładowca, dyrektor artystyczny
Michał Piernikowski – Dyrektor Łódź Design Festival

 

Do wystawy zakwalifikowali się:

1. Silvia Lovasova, 1:1

2. Joanna Jurga, Dominika Wysogląd, Martyna Ochojska, zestawZestaw

3. Studio Blond & Bieber (Essi Johanna Glomb & Rasa Weber), Algaemy

4. Tomasz Drożdż, DwieStrony

5. Marzena Krupa, Stick

6. Bernard Benny, The Swallowtail Mirror

7. Latko & Fragstein (Michał Latko, Łukasz Fragstein), A1

8. Magda Pawlas, Dress me up

9. Tsuyoshi Hayashi, Kawara Chair

10. Falbanka (Izabela Sroka, Julia Cybis), Kraty

 

11. Agnieszka Pikus, Evo

12. menthol architects (Liliana Krzycka, Rafał Pieszko), Dziupla

13. Eglė Jacinavičiūtė, Savvas Lazaridis, Domestichordophone

14. Iga Węglińska, Projekt koncepcyjny obuwia damskiego

15. Alicja Patanowska, Plantacja

16. Katarzyna Dobiecka, LED IT BE

17. Aleksandra Satława, Wazony Florian

18. Jan Godlewski, Patyczaki

19. Bracia Ebert – Marcin Ebert, Lampostolik

20. Fabricia Chang, Flexible Order

21. Justyna Strociak, Magda Gąsiorowska, Grip chłodzący

Nagrody dodatkowe:

Jedną z nagród dodatkowych dla wybranego finalisty jest wyjazd na warsztaty Furniture Days do głównej siedziby firmy Interprint (Arnsberg, Niemcy).
Interprint Furniture Days to ekscytujący dialog pomiędzy renomowanymi przedstawicielami branży wnętrzarskiej. Podczas tego spotkania kreatywny zespół projektowy prezentuje najmodniejsze dekory i najgorętsze designerskie trendy na nadchodzące sezony. Celem organizatora jest zaprezentowanie partnerom z branży meblarskiej procesu powstawania trendów, w tym ich interpretacji oraz przekształcania w gotowe do wprowadzenia na rynek produkty. Warsztaty sprzyjają nawiązywaniu kontaktów oraz stwarzają platformę do dyskusji na interesujące tematy.