Warsztaty i spotkanie z Joanną Rajkowską!

Bez tytułu (Kopiowanie)Diamenty w rękach łodzian.
Warsztaty i spotkanie z Joanną Rajkowską

Joanna Rajkowska przyjeżdża do Łodzi kontynuować prace przy projekcie „Pasaż Róży”. Bezprecedensowe przedsięwzięcie polega na wyłożeniu mozaiką złożoną z małych fragmentów luster elewacji oficyn w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 3. W poniedziałek (21 października, od 11:30), na zaproszenie artystki i czuwającej nad realizacją projektu pracowni architektonicznej RWSL, każdy łodzianin będzie mógł wziąć udział w tej wyjątkowej akcji i własnoręcznie ułożyć elementy lustrzanej mozaiki. Wieczorem w Muzeum Miasta Łodzi (godz. 19:30) odbędzie się spotkanie z artystką.

„Pasaż Róży” to projekt Joanny Rajkowskiej realizowany na elewacjach oficyn kamienic w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 3. Elewacje zostaną pokryte mozaiką złożoną z małych kawałków nieregularnie pociętych luster. Odbijając zmieniające się światło i fragmenty otoczenia, mozaika ta będzie ożywiać i dematerializować otoczenie, prowokując przechodniów i mieszkańców do innej, zniekształconej percepcji typowej dla okolic Łodzi. Rozbicie i niedopasowanie do siebie obrazów znanej rzeczywistości zakłada również konieczność podjęcia wysiłku złożenia jej na nowo – trudu koniecznego dla przepracowania sytuacji kryzysowych czy traumatycznych. „Pasaż Róży” jest przejściem z ul. Piotrkowskiej do ul. Zachodniej, przekierowuje uważność na te części miasta, z których została ona wydrążona i skanalizowana w stronę zespołu Manufaktury.

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 3 jest remontowana przez pracownię architektoniczną RWSL w ramach programu Mia100 kamienic. Kiedyś był tu pierwszy w Łodzi hotel „De Pologne”. Dzisiaj, zaniedbanemu budynkowi, blask – i to dosłownie – przywracają specjaliści z RWSL. Pod ich nadzorem wykonywany jest projekt festiwalu Łódź Czterech Kultur „Diamenty Łodzi”, w ramach którego Joanna Rajkowska realizuje „Pasaż Róży”. W poniedziałek (21 października, godz. 11:30-12:30) zapraszamy łodzian do wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez Joannę Rajkowską, pod okiem której każdy będzie mógł ułożyć fragment lustrzanej mozaiki.

———-

Wieczorem (21 października, godz. 19:30) zapraszamy do Muzeum Miasta Łodzi (Retro Cafe, ul. Ogrodowa 15) na spotkanie i dyskusję z Joanną Rajkowską. Debatę o roli przestrzeni publicznej w rozwoju miasta poprowadzą Joanna Sokołowska i Aleksandra Jach, kuratorki Muzeum Sztuki w Łodzi. RWSL_foto2 (Kopiowanie)
Joanna Rajkowska jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni pozagaleryjnej. Najbardziej znane prace artystki: Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, czyli popularna palma na rondzie de Gaulle’a (2002 – do dziś) i Dotleniacz (istniejący w latach 2006–2007) przybrały formę rzeźb społecznych w przestrzeni publicznej Warszawy. Projekty Rajkowskiej opierają się zwykle na pracy nad specyficznym miejscem, obciążonym historycznie lub ideologicznie, naznaczonym brakiem tożsamości, traumą lub wyparciem.
Wydarzenie organizowane jest w ramach Strefy Miasto – bloku Łódź Design Festival, we współpracy z Centrum Dialogu, organizatorem festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/626407297410238/

Więcej informacji udziela:
Kamil Wasiak
605 563 770
kamil.wasiak@outlook.com

 RWSL_plakat (Kopiowanie)