Menthol Architects / Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Dziupla

„Dziupla” to modułowa budka lęgowa dla ptaków wróblowatych (wróble, kowaliki, sikorki, muchołówki, pleszki, dzięciołki), przeznaczona do instalacji na ścianach i drzewach w mieście. Geometryczna forma origami nawiązuje do pnia z dziuplą, w której chętnie gniazdują ptaki. Modułowy kształt umożliwia instalację budki w różnych pozycjach oraz tworzenie przestrzennych rzeźb, które mogłyby powstawać na ścianach szczytowych budynków, na wzór murali.

Intencją autorów jest stworzenie strony internetowej, gdzie każdy mógłby zasponsorować „Dziuplę” i współtworzyć kompozycję w wybranym miejscu, a w zamian otrzymałby broszkę w kształcie budki.

„Dziupla” wykonana jest ze sklejki oraz deski sosnowej i pomalowana na zewnątrz lakierem ekologicznym. Ma stanowić ciekawą alternatywę dla typowych na rynku budek dla ptaków i zachęcać do wsparcia akcji ochrony ptaków w mieście.

W naszym projektowaniu dbamy o symbiozę pomiędzy środowiskiem naturalnym i zabudowanym, a także o aspekt socjologiczny przestrzeni. Tematem ochrony ptaków w mieście zainteresowaliśmy przy pracy nad projektem pierwszej w Polsce konstrukcji wieży lęgowej dla jerzyków.

www.menthol.pl