Izabela Sroka, Julia Cybis, Kraty

„Kraty” to kolekcja tkanin dekoracyjnych autorstwa duetu „Falbanka” – Izabeli Sroki i Julii Cybis. Powodem dla jej powstania stały się poszukiwania ciekawych materiałów o nowoczesnym dizajnie i lokalnym charakterze, a także wspólne zamiłowanie do polskiego wzornictwa okresu powojennego.

Pomimo tradycji polskiej tkaniny drukowanej i istnienia nowoczesnego zaplecza produkcyjnego, współczesne polskie wyroby tekstylne nie odznaczają się rozpoznawalnym stylem. Rynek tkanin dekoracyjnych zdominowany jest przez wzornictwo skandynawskie, które wpisuje się w nowoczesne trendy, zachowując przy tym regionalny charakter. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć produkt będący – od projektu po proces produkcyjny – w 100 % polski.

Mieszkamy w Warszawie, zatem naturalnym źródłem inspiracji był dla nas pejzaż miejski. W projekcie wykorzystujemy wzory krat okiennych. Zafascynowane różnorodnością ich form, odbieramy kratom ich podstawową funkcję ochronną, czyniąc z drugoplanowego wzornictwa punkt wyjścia dla naszej kolekcji.

Tkaniny wykonane technologią sitodruku na surówce bawełnianej chcemy produkować w Łodzi – stolicy przemysłu włókienniczego w Polsce.

www.falbanka.com