Eglė Jacinavičiūtė, Savvas Lazaridis, DOMESTICHORDOPHONE

„Domestichordophone” jest efektem współpracy dwojga projektantów o różnym pochodzeniu i narodowości. Eglė jest Litwinką, a Savvas ­­– Grekiem. Obydwoje są  słuchaczami podyplomowego kierunku – architektura wnętrz i projektowanie przestrzeni handlowo-usługowych w Instytucie Pieta Zwarta w Rotterdamie.

Naszym zadaniem jako studentów było wymyślenie na nowo miejsca dla dźwięku we współczesnych domach. Pomysł na muzyczną komodę polegał na skrzyżowaniu niepozornego mebla z instrumentem muzycznym i  wygenerowaniu w przestrzeni domowej zaskakujących dźwięków. Obudowa komody stanowi jednocześnie pudło rezonansowe, wzmacniające dźwięk wytwarzany przez ukryte struny gitarowe. Dźwięk powstaje przy wysuwaniu i wsuwaniu szuflad, które wprawiają struny w drgania. Akordy dostraja się i koryguje za pomocą specjalnych kołków z boku obudowy.

Mebel został w całości ręcznie wykonany, a jako instrument muzyczny jest unikalny pod względem barwy dźwięku i estetyki. Nie przewiduje się masowej produkcji. Wszystkie detale zostały opracowane specjalnie na potrzeby tej hybrydy i wytworzone przez projektantów. Materiały wykorzystane w projekcie to drewno klonowe, stal nierdzewna i skóra.