• Wydarzenie minęło.
Warsztaty graficzne dla dorosłych, Mój Ex Libris

Warsztaty graficzne dla dorosłych –,,Mój Ex Libris’’
Pracownia Natalii Anny Kalisz

12.10.2014 (niedziela)

Opłata za warsztaty: 130 zł
Czas trwania: 2,5 h
Maksymalna ilość uczestników w grupie: 4 osoby
Zapisy: Natalia Anna Kalisz 668 908 048 / nataliakalisz@o2.pl

Ilość miejsc ograniczona – obowiązują wcześniejsze zapisy. Gwarancją rezerwacji miejsca na warsztat jest zgłoszenie drogą telefoniczną lub mailową oraz dokonanie przedpłaty w wysokości 50 zł od osoby.
Wszelkie niezbędne narzędzia i materiały (Papier do grafiki, dłuta- narzędzia do opracowania matryc, odzież ochronna etc. ) zostały wliczone w cenę i będą czekały na Was na miejscu. Nakłady odbitek graficznych oraz matryce stają się własnością uczestnika. Zachęcamy do wzięcia udziału i kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.

11.00 – 13.30 Grupa I
14.00 – 16.30 Grupa II
17.00 – 19.30 Grupa III

Znakowanie książek za pomocą exlibrisu (łac. z książek) ma swoją długowiekową tradycję, która w Polsce sięga drugiej połowy XIV wieku.
Exlibris najczęściej przyjmuje formę grafiki, której motyw skrywa w sobie imię i nazwisko właściciela, lub ich inicjały. Z reguły grafika ta umieszczana jest w formie niewielkiej kartki przyklejonej do wewnętrznej strony okładki i staje się znakiem własności danego egzemplarza, może zostać również oprawiona w ramę, podarowana komuś bliskiemu.
Tym razem nasze exlibrisy wykonamy w jednej z technik druku wypukłego.
Tuż po krótkiej prezentacji multimedialnej i zagłębieniu się w historię pojęcia przystąpimy do omówienia Waszych projektów – służymy fachową poradą podczas realizacji twórczej wizji , oraz porozmawiamy o warsztacie graficznym i technice linorytu. Odbitki graficzne wykonane zostaną przy użyciu prasy graficznej, oraz kostek introligatorskich.
Warsztaty polecamy wszystkim twórczym duszom, bibliofilom, miłośnikom grafiki warsztatowej, oraz osobom które grafiki jeszcze nigdy ,,nie dotknęły’’.

Rys. poniżej – Exlibris z kolekcji rękopiśmiennych ksiąg, których właścicielem był Johannes Knabensberg /drzeworyt około 1450 r. Tekst napisu informował o właścicielu i za pomocą gry słów przestrzegał złodzieja przed konsekwencjami niecnego czynu, jakim była kradzież książki. „Hanns Igler das dich ein Igel kuss” (Iglasty Hans ostrzega że może cię pocałować jeż).

01_Warsztaty graficzne