• Wydarzenie minęło.
Warsztaty w ramach wystawy Brave Fixed World

O klejeniu „prawie” wszystkiego ze wszystkim

Prowadzenie: Marek Antoniak­ AM Technologia, produkty MULTIBOND
Dla kogo: Dorośli, designerzy
Liczba uczestników: 12
Czas trwania: 2h
Kiedy: 19.10

Opis: Warsztat będzie poświęcony klejeniu (łączeniu, powlekaniu oraz uzupełnianiu ubytków), czyli jednej z podstawowych metod naprawiania, ale również tworzenia rzeczy nowych. Łączenie ze sobą materiałów za pomocą kleju wymaga niekiedy gruntownej i szerokiej wiedzy, znajdującej zastosowanie zarówno w przemyśle, sztuce i nauce. Prowadzący rozwiązywał problemy dotyczące sklejania w każdej z trzech wymienionych dziedzin, dlatego warsztat jest otwarty dla odbiorców związanych zarówno z projektowaniem artystyczny jaki i przemysłowym. Po warsztacie będzie możliwość wypróbowania udostępnionych przez Fixperta klejów, pod jego okiem. Wszystkie demonstrowane produkty MULTIBOND są dostępne w Łodzi w kilku punktach sprzedaży. Nie trzeba zabierać ze sobą żadnych dodatkowych rzeczy.


Wypełniacz dziur

Praca z dziurami

Prowadzenie:
Heleen Klopper (warsztaty prowadzone po angielsku)
Dla kogo: Dla każdego. Nawet dla osób, które mają dwie lewe ręce. 8+
Liczba uczestników: 12 osób
Kiedy: 11.10 (sobota), 11:00–12:30
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawa Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 02.10-08.10.
Informacje dla uczestników: Proszę przynieść ulubione, znoszone wełniane ubrania lub inne przedmioty z dziurami- koce, poduszki, zasłony, dywany… Przydadzą się wszystkie wełniane rzeczy.
Wypełniacz dziur naprawia dziury i ukrywa plamy na przykład w wełnianych swetrach, kardiganach, kurtkach i dywanach. Jak się to odbywa? Poprzez wykorzystanie specyficznych właściwości wełny. Włókna wełniane zawierają miniaturowe łuski, które się otwierają, gdy są nakłuwane igłą do filcu. Łuski łączą się ze sobą i nie można ich rozdzielić, nawet podczas prania. Jest to proste, zrównoważone i zadowalające nowe rozwiązanie dla odwiecznego problemu. Podczas warsztatów nauczycie się, jak naprawiać wełnianą odzież. Zapewniamy włókna wełniane w ponad 24 kolorach i wiele czasu dla eksperymentowania.

Proszę przynieść ulubione, znoszone wełniane ubrania lub inne przedmioty z dziurami- koce, poduszki, zasłony, dywany… Przydadzą się wszystkie wełniane rzeczy.


Naprawianie za pomocą PET

Prowadzenie: Heath Nash (warsztaty prowadzone po angielsku)
Dla kogo: Dla projektantów (opcja preferowana)
Liczba uczestników: 10 osób
Kiedy: 13.10 (poniedziałek), 15:00–18:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawy Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 02.10-08.10.
Informacje dla uczestników: Będziemy potrzebować butelek PET i rzeczy (uczestnicy są proszeni o przynoszenie ich ze sobą), które są niepalne i które wymagają naprawy. Skorzystamy z opalarki, aby owinąć paski plastikowych butelek wokół innych materiałów i przedmiotów.

Zbadamy wykorzystanie butelek PET, jako materiału dla naprawy, mocowania i łączenia innych rzeczy.


Stwórz mnie/tekstylia

Prowadzenie: Lotte Dekker (warsztaty prowadzone po angielsku)
Dla kogo: Dla każdego. Dzieci powinny być pod nadzorem dorosłych.
Liczba uczestników: 6 osób
Kiedy: 11.10 (sobota), 11:00–13:00, 12.10 (niedziela), 12:00–14:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawy Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 02.10-08.10.
Informacje dla uczestników: W twoim ulubionym ubraniu pojawiły się dziury lub plamy? Na koszuli, bluzce lub spódnicy? Przynieś je ze sobą i zacznij je naprawiać w nieco inny sposób.

„Piękno niedoskonałości”
Dziura, naderwanie lub plama dają ci możliwość tworzenia i personalizacji. Ten zestaw naprawczy zawiera ponad 100 prasowanych naklejek o kształtach inspirowanych grą ‘tangram’. Daje ci to możliwość naprawy (dziury czy naderwania), zakamuflowania (plamy) i/lub spersonalizowania twoich tekstyliów. Przyjdź i wypróbuj go na sobie, uwolnij swoją kreatywność.


Nowy rodzaj naprawy ceramiki w stylu Kintsugi*
*kintsugi jest starą japońską sztuką naprawiania połamanej ceramiki za pomocą złota

Prowadzenie: Lotte Dekker (warsztaty prowadzone po angielsku)
Dla kogo: Dla każdego. Dzieci (8+) powinny być pod nadzorem dorosłego
Liczba uczestników: 10 osób / 45 minut
Kiedy: 11.10 (sobota), 11:00–13:00, 12.10 (niedziela), 12:00–14:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawy Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 02.10-08.10.
Informacje dla uczestników: Przynieś ze sobą połamaną lub uszkodzoną ceramikę. Jeśli nic takiego nie masz, podczas warsztatów będziemy mieli wiele ceramicznych przedmiotów, którymi będziesz mógł się zająć!

‘Nowe Kintsugi’ jest nowym sposobem sklejania porcelany w oparciu o dawną technikę kintsugi. Historia głosi, Kintsugi mogło powstać pod koniec XV wieku, kiedy to cesarz Japonii otrzymał naprawione porcelanowe naczynia, połączone za pomocą zszywek. Rozkazał rzemieślnikom, aby wymyślili coś bardziej estetycznego, naprawę z wykorzystaniem złota. Ta sztuka stała się tak popularna, że niektórzy kolekcjonerzy zaczęli specjalnie tłuc cenną ceramikę, aby można ją było naprawić za pomocą złotych połączeń kintsugi.

W Nowym Kintsugi łączymy tę wspaniałą starą technikę z nową technologią. Poprzez widoczną naprawę podkreślisz znaki i blizny produktu, nadając mu nową perspektywę i piękno, a równocześnie zapewnisz mu długowieczność.


RESOUND – warsztaty modyfikacji zepsutych instrumentów muzycznych i grających zabawek

Prowadzenie: Maciej Wojnicki (Zrób to sam 2.0)
Dla kogo: Młodzież, dorośli, osoby zainteresowane muzyką, niekoniecznie grające na jakimś instrumencie
Liczba uczestników: 10 osób
Kiedy: warsztaty dwudniowe: 17.10 (piątek), 15:00–19:00, 18.10 (sobota), 15:00–19:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawy Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 02.10-08.10. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.
Informacje dla uczestników: Warsztaty skierowane do osób zainteresowanych muzyką, niekoniecznie aktywnie ją uprawiających. Wcześniejsza wiedza na temat elektroniki nie jest konieczna. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie instrumentów muzycznych (najlepiej akustycznych) i grających zabawek. Realizowane modyfikacje będą w pełni odwracalne, więc mogą to być również instrumenty nowe i sprawne, nie zostaną one uszkodzone podczas warsztatów.

W trakcie trwania warsztatów uczestnicy zdobędą podstawy wiedzy z takich dziedzin jak analogowa elektronika i circuit bending, konstruowanie mikrofonów kontaktowych, dzięki którym będziemy w stanie tchnąć w zepsute i stare instrumenty nowe życie.
Jeśli posiadasz w domu jakikolwiek zepsuty instrument albo grającą zabawkę, zarówno akustyczne jak i elektroniczne, przynieś je na warsztaty, stworzymy z nich coś nowego.

Maciej Wojnicki
Projektant, konstruktor, programista audio/video, skrzypek, kompozytor, założyciel „O” (www.o.bzzz.net) – studia specjalizującego się w tworzeniu interaktywnych instalacji multimedialnych, prowadzi warsztaty programowania interaktywnych multimediów, konstruuje instrumenty muzyczne. Współzałożyciel pierwszego w Polsce Fab Labu (Trójmiasto) – otwartej pracowni szybkiego prototypowania i cyfrowej fabrykacji, zrzeszonej w międzynarodowej sieci podobnych instytucji.


Projektowanie wydawnictw artystycznych z uwzględnieniem procesów technologicznych w drukarni

Prowadzenie: Marcin Dąbrowski
Dla kogo: Na spotkanie zapraszamy designerów, twórców wydawnictw, książek, fotografów i wszystkich tych, których interesuje wiedza z zakresu procesów technologicznych w drukarniach.
Liczba uczestników: 15 osób
Kiedy: 14.10 (wtorek), 14:00–17:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, przestrzeń wystawy Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line 02.10-08.10.

Projektowane książki niekiedy buduje się latami. Zdarzają się sytuacje, w których mamy jedynie parę minut na prezentację dorobku życia. Choć przysłowie „nie oceniaj książki po okładce” znamy wszyscy, w przypadku artystów nie do końca ma swą moc. Praca twórców oceniana jest od pomysłu i formy, przez zawartość po wykonanie. W trakcie warsztatu dowiesz się jak wykorzystywać możliwości technologiczne drukarni do osiągnięcia zamierzonego efektu w Twojej książce.

W trakcie warsztatów będziemy analizować przykładowe projekty (case studies), wspólnie zastanowimy się jak wykonać projekt pasujący do wizji oprawy i druku, jak dobrać oprawę pod istniejący projekt. Zaprezentujemy szereg możliwości personalizacji oprawy, które sprawiają, że końcowy produkt jest dokładnie taki jak potrzebuje autor – jest nie tylko solidnie zrobiony i estetyczny, ale przede wszystkim dostosowany do potrzeb twórcy. Pokażemy jakie możliwości stwarzają najnowsze technologie z zakresu druku (m.in. własne mieszanie farb do druku) oraz tradycyjne metody ręcznej oprawy.

Marcin Dąbrowski – wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji fotograficznej. Studiował na Politechnice Wrocławskiej, wyjeżdżał do USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii, gdzie zdobywał wiedzę z cyfrowego przetwarzania obrazu. Od 2007 roku prowadzi liczne szkolenia w Polsce z zakresu fotografii, obróbki obrazu i druku (współpracował m.in. z Allegro, Urzędami Miasta i drukarniami). Jest wiceprezesem Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Pozostaje w kontakcie m.in. z kierownikami katedr Politechniki Wrocławskiej, ASP we Wrocławiu i University of Arizona, którzy udzielają mu wsparcia merytorycznego dla jego działań. W 2010 roku rozpoczął pracę z drukiem niskonakładowych artystycznych publikacji książkowych, a w 2012 roku założył drukarnię artystyczną Empresse. Odpowiada w niej za rozwój technologiczny, zarządzanie barwą oraz projektowanie produktów. Opracowuje pionierskie rozwiązania z zakresu druku przyjmowane przez drukarnie, producentów papieru i maszyn do druku cyfrowego w Polsce i na świecie.


Naprawiacze świata – o współpracy, dzieleniu się i naprawianiu świata

Prowadzenie: Agata Nowotny, Zuzanna Sikorska – Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę
Dla kogo: Projektanci zainteresowani współpracą z odbiorcami, działający ze społecznością lokalną, przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji pozarządowych współpracujących z projektantami i działających na rzecz jakości przestrzeni publicznej, aktywiści lokalni i działacze społeczni, animatorzy kultury i badacze społeczni.
Liczba uczestników: 20 osób
Kiedy: 15.10 (środa), 13:00–15:30
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawy Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 02.10-08.10. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

“Pomysły do zrobienia” to publikacja i otwarta platforma internetowa zawierająca ok. 100 instrukcji skutecznych metod pomagających w działaniach społecznych. Animatorzy, badacze społeczni, dizajnerzy, architekci czy instytucje publiczne – wszyscy, którym idea naprawiania świata jest bliska – coraz częściej wychodzą do ludzi – ostatecznych odbiorców projektów. Wspólnie z nimi wypracowują projekty ulepszające rzeczywistość. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Często brakuje pomysłu na to, jak zaanimować sytuację tak, by wszyscy mieli poczucie udanej współpracy, jak rozpoznać problem czy zdiagnozować sytuację.

Prezentacja metod pracy animatorów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę pomoże wszystkim tym, którzy chcą w skuteczny sposób współpracować ze swoimi odbiorcami I naprawiać rzeczywistość. Przedstawimy platformę służącą do dzielenia się pomysłami na działania społeczne. Opowiemy jak ich używać, wspólnie zastanowimy się, jak je twórczo przerabiać i jak dzielić się nimi z innymi.


Autentyczność: niepewna

Prowadzenie: Jacek Nagłowski (Circus Digitalis)
Dla kogo: Dla każdego (twórcy, odbiorcy)
Liczba uczestników: 12 osób
Kiedy: 15.10 (środa), 15:00–15:45
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawa Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 03.10-08.10. 

Jest jakiś rodzaj lęku w moim pokoleniu, że wszystko wokół jest podróbką – zdanie to przeczytałem w eksplikacji reżyserskiej pewnego filmu dokumentalnego kilka lat temu i zostało mi w pamięci do dziś.

Autentyczność wydaje się być bardzo istotna w każdym obszarze twórczości. Ale co ona oznacza w dobie permanentnej nadprodukcji treści wszelkiego rodzaju? Jak poradzić sobie z wszystkimi rozmytymi granicami pomiędzy autentycznością i marketingiem, który się nim posługuje? Jak odróżnić autentyczne od fałszywego? Ten problem dotyczy w takim samym stopniu obydwu stron przekazu: odbiorców i twórców. Szczególnie kiedy twórca zaczyna sam gubić się w swojej rozpaczliwej pogoni za autentycznością. I tu właśnie zaczyna się paranoja.

Nie znam odpowiedzi na te pytania. Nie sądzę nawet, aby istniały. Ale chcę, wraz z innymi, zastanawiać się nad tym, jak działać w sytuacji niepewnej autentyczności wszystkiego.

Drukarka 3d z FabLab Kielc

Dla kogo: Dla każdego.
Liczba uczestników: 
nieograniczona
Kiedy: 
18.10 (sobota), 11:00–18:00
Gdzie: 
Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, przestrzeń wystawa Nowy Naprawiony Świat [Brave Fixed World], budynek A, parter
Opłata: 
wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: 
bez rejestracji
Informacje dla uczestników: 

Drukarka przestrzenna Gaja3d powstała w Fablab Kielce Stowarzyszeniu Naukowo-Technicznym. Organizacja ta zrzesza pasjonatów nowych technologii. Część z nich interesuje się drukiem 3d. Właśnie one stanowią trzon grupy która stoi za imprezą popularnonaukową: dnidruku3d.pl. Fablab Kielce to nie tylko dnidruku3d, ale również ludzie konstruujący fantastyczne urządzenia jakimi są właśnie drukarki 3d. W Kielcach powstały drukarki Fiber3d i Gaja3d. Fiber3d został swego czasu okrzyknięty najseksowniejszą drukarką 3d w Polsce. Konstruktorzy drukarek z Kieleckiego Fablabu starają się aby ich produkty cechowały się nie tylko perfekcyjnymi parametrami technicznymi, ale i dopracowanym designem. Wszak samo stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Institute of Design Kielce.
Najnowsza maszyna z FabLab Kielce powstała z pasji do druku 3d i potrzeby człowieka do obcowania z naturą. To maszyna w której zaklęte zostały cztery żywioły. Na początku procesu tworzenia bierzemy glinę jako dar matki ziemi, którą mieszamy z wodą aby uzyskać masę o odpowiednich parametrach. Do wytłoczenie i uformowania pożądanego kształtu używamy powietrza. Następnie czwarty z żywiołów ogień wieńczy dzieło tworzenia. Efektem pracy jest pięknie wypalona ceramika (istnieje możliwość szklenia gotowych wyrobów oraz pracy z ceramiką) o wyjątkowych kształtach, niemożliwych do uzyskania w żadnej z dotychczas używanych przez artystów technologi. Drukarka pozwala osiągnąć nieprawdopodobne efekty podczas pracy ze szlachetnymi materiałami podarowanymi nam przez naturę.