• Wydarzenie minęło.
Teren budowy – wstęp dozwolony

Teren budowy – wstęp dozwolony!
Uwaga – ze względów bezpieczeństwa (budynki są w trakcie remontu) prosimy o wcześniejsze zapisy na mail: ldf@rwsl.eu 
Maksymalna ilość uczestników spaceru: 10 osób
Pracownia architektoniczna RWSL zaprasza do wzięcia udziału w spacerach architektonicznych po budynkach remontowanych w ramach programu Mia100 kamienic.

W weekend (18-19 października) będzie można zobaczyć rewitalizowane obiekty od podszewki i poznać kulisy przywracania świetności trzem zabytkowym Kamienicom:
• 18.10 (sobota)
Zielona 6 – godz. 11:00
Piotrkowska 3 – godz. 15:00
 19.10 (niedziela)
Sienkiewicza 18/20 – godz. 11:00
Piotrkowska 3 – godz. 15:00

• Powstanie kamienicy przy ul. Zielonej 6 datowane jest na 1894 rok. Budynek, pierwotnie należący do Rozalii i Icka Auerbachów, wzniesiono w drugiej połowie XIX w., rozbudowano w drugiej połowie lat 90. XIX w. W roku 1879 na placu położonym przy ul. Zielonej (o powierzchni 2925 łokci) znajdował się jednopiętrowy murowany dom pokryty blachą oraz zabudowania gospodarcze. Właścicielem był wówczas Fryderyk Florian Miller. We wrześniu
tegoż roku nieruchomość sprzedał Ickowi i Rozalii Aurbach. W 1894 r. dom został rozbudowany. Poszerzono go od zachodniej strony o dwie osie. Pierwotnie dwukondygnacyjna oficyna wschodnia zostaje podniesiona do czterech i przedłużona. Powstaje również podpiwniczona czterokondygnacyjna oficyna zachodnia i parterowa służbówka w głębi posesji. Nieco później powstał projekt nadbudowy czwartej kondygnacji budynku frontowego. Autorami projektu byli Franciszek Chełmiński i Alwil Jankau. Nadali oni całej elewacji frontowej charakter neobarokowy. Od tego czasu zabudowania nie uległy zasadniczym zmianom. Uczestnicy spaceru przekonają się na własne oczy, jak krok po kroku przywraca się blask historycznym wnętrzom i zabudowie.

• W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3 ulokował się pierwszy w Łodzi hotel „De Pologne”. Dzisiaj, zaniedbanemu budynkowi, blask – i to dosłownie – przywracają specjaliści z RWSL. Pod ich nadzorem wykonywany jest projekt festiwalu Łódź Czterech Kultur „Diamenty Łodzi”, w ramach którego Joanna Rajkowska realizuje „Pasaż Róży”. Elewacje zostaną pokryte mozaiką złożoną z małych kawałków nieregularnie pociętych luster. Odbijając zmieniające się światło i fragmenty otoczenia, mozaika ta będzie ożywiać i dematerializować otoczenie, prowokując przechodniów i mieszkańców do innej, zniekształconej percepcji.
• Kamienica czynszowa przy ul. Sienkiewicza 18 w Łodzi została zbudowana ok. 1893 roku za pieniądze Ruchli Lai Schlesser i Jakuba Schlessera. W 2012 RWSL na zlecenie miasta Łódź wykonało konserwatorskie wielobranżowe opracowanie projektowe, którego celem jest przywrócenie świetności wnętrzom i fasadzie. Niedzielny spacer będzie okazją do prześledzenia procesu rewitalizacji budynku przez specjalistów z RWSL. Uczestnicy wycieczki poznają kolejne etapy pracy architektów: określenie stanu zachowania kamienicy z uwzględnieniem oryginalnej dekoracji i wystroju elewacji oraz wnętrz koniecznych do zachowania; próba ustalenia pierwotnej kolorystyki na podstawie wykonanych badań oraz opracowanie programu prac konserwatorskich wraz z proponowanymi materiałami i technologiami. Pracownia architektoniczna RWSL specjalizuje się w projektowaniu architektonicznym dla firm i instytucji. W portfolio RWSL znajdują się sieciowe marki odzieżowe Reserved, House, Mohito, Sinsay, Monnari, Venezia, Kappahl, Stradivarius, sieci restauracji DaGrasso, Hana Sushi, koncern paliwowy Shell oraz plejada instytucji, z których należy wymienić Pocztę Polską, PGNiG, MSW czy Miasto Łódź. Projekty rewitalizacji i modernizacji zabytkowych kamienic przynoszą RWSL satysfakcję z możliwości odtwarzania historycznej tkanki oraz specjalistyczną wiedzę z zakresu rekonstrukcji.

Logo_RWSL