• Wydarzenie minęło.
Strefa Testów

Kurator: Tabanda

Przekaz Strefy Testów jest prosty – oswajamy tworzywa: drewno, papier, metal i tekstylia. Pozwalamy testować właściwości, sprawdzać potencjał każdego z nich oraz kreatywnie wykorzystywać do budowania i konstruowania wg własnego pomysłu.

Naszym celem było stworzenie strefy odpowiadającej na ludzką potrzebę interakcji z oglądanymi przedmiotami i materiałami. W Strefie Testów nie ma zakazów i ograniczeń. Zachęcamy tu do uruchomienia wszystkich zmysłów i poszerzenia procesów poznawczych. Wystawa pokazuje jak surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł, wyobraźnię i ręce, przekształca się w formy – architekturę, wzornictwo i instalacje artystyczne. Dodatkowo uświadamia również, że każdy materiał wymaga specjalnego traktowania, szacunku obróbki, cierpliwości, konsekwencji i odpowiedniego czasu pracy z nim. Próba bagatelizowania tych indywidualnych cech zawsze skończy się fiaskiem efektu finalnego i naszych zamierzeń.

Postęp technologiczny próbuje okiełznać i kontrolować otaczające nas surowce. Nadawać im formy, grubości i kształty, coraz dokładniejsze i precyzyjniejsze. Materiał jednak zawsze pozostaje żywy i niesie w sobie pierwiastek nieprzewidywalności. Subtelnie reaguje na zastane warunki. Strefa Testów to plac zabaw, wystawa interaktywna prezentująca cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia.

Niewątpliwie najbliższe kuratorom jest drewno, materiał wszechobecny, dający początek innym materiałom (papier). Fascynuje od momentu, gdy wyrasta z ziemi w postaci małego listka. Na drewno należy poczekać, potrzeba czasu, by wyrosło, nabrało masy, sprężystości, nośności, zapachu i barwy. Nie można go wyprodukować. Drewno to również materiał pełen sprzeczności i skrajnych cech. Chroni, daje cień i wytchnienie, ale jest też paliwem dla ognia, zniszczenia i katastrofy. Pnie się ku górze, utożsamiane jest z pierwiastkiem boskim, z drugiej zaś strony rozrasta się bezkompromisowo w głąb ziemi, uosabiając siły chtoniczne. Stateczne, pewne siebie i stabilnie osadzone, ale również zawadiackie, wijące się i giętkie, pełne dynamizmu i energii. Jego cechy pozostają niezmienne od zawsze, a my ciągle inspirowani jego skomplikowaną naturą, odkrywamy je na nowo.

Metal choć uosabia stabilność, pewność i siłę jest rozciągliwy, bywa kruchy, ulega wyboczeniom i od momentu powstania zaczyna trawić go korozja pod różnymi postaciami. Tkanina zawsze płynna i plastyczna, przeciwstawia się narzuconym formom i kształtom, zużywa się, ściera, marszczy, jest niesforna. Stworzona z niezliczonej ilości drobnych włókien, jest jak organizm, który dąży do wolności. Drewno wypacza się, kurczy, puchnie, próchnieje, stroni od linii prostych. Papier z natury lekki i posłuszny, gnie się, deformuje, zapamiętuje i bywa złośliwy.

Cóż może wyniknąć ze świadomej współpracy człowieka z materią?
Zwieńczeniem Strefy Testów jest instalacja, którą współtworzą uczestnicy w trakcie trwania festiwalu. „Drzewo Brave New World” czyli trójwymiarowa struktura, której kształt może wymknąć się spod kontroli wstępnych założeń.