• Wydarzenie minęło.
Budujemy Dom – spotkanie z autorami projektu

14.10. (wtorek), godz. 18:00
Autorzy / Prowadzący: Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka

Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka – dwie młode osoby – zdecydowali się zbudować dom. Modelowy dom ze słomy, drewna i gliny. Fundusze postanowili zebrać dzięki platformie crowdfundingowej, a projekt udostępnić publicznie na zasadach open-source. Co więcej, całe przedsięwzięcie jest pracą magisterską Weroniki.

Dom będzie służył przez cały rok, niezależnie od zmieniającej się pogody. Niewielka powierzchnia domu, zaledwie 25m2, daje możliwość postawienia go bez pozwolenia na budowę. Celem jest stworzenie alternatywy wobec współcześnie dominujących tendencji w architekturze mieszkaniowej. Przedsięwzięcie ma udowodnić, że tradycyjne techniki nie zawodzą, są tanie i ogólnodostępne, a najważniejszym składnikiem udanego projektu są pomocni ludzie. Dom nawiązuje do dawnych technik, do czasów, kiedy używanie słomy czy trzciny, było powszechne. Nie będzie to jednak cytat z przeszłości. Projektanci nadali mu współczesną świeżą formę. Postępy prac można obserwować na bieżąco na stronie [www.kawkowo.pl] i na Facebooku [facebook.com/budujemydomwkawkowie].

Autorom zależy, aby każdy chętny mógł pójść w ich ślady i zbudować własny dom. Dlatego projekt udostępniony zostanie na zasadach open source, to znaczy, że będzie dostępny za darmo dla każdego. Po zakończeniu budowy opublikowane zostaną także poradnik i film dokładnie opisujące cały proces. Dom będzie przez cały rok otwarty dla wszystkich chętnych. Będą się w nim odbywały warsztaty i spotkania. Ma to być wizytówka budownictwa naturalnego.

Weronika Siwiec – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Obecnie studentka Wzornictwa na ASP w Warszawie. Projekt Budujemy dom realizuje w ramach pracy magisterskiej.

Stanisław Kamionka – absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo zajmuje się projektowaniem gier strategicznych. Interesuje się fotografią, ostatnio zwłaszcza techniką mokrego kolodionu.