• Wydarzenie minęło.
Panel BRYŁY.pl: Brave New Architecture

Co mówi o nas współczesna architektura? Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoją architekci i miejscy planiści? Czy istnieje coś takiego jak nowy styl architektoniczny, jeśli tak to jakie są jego podstawowe składowe? To tylko niektóre pytania, które zadadzą sobie prowadzący i uczestnicy panelu architektonicznego podczas Łódź Design. Spotkanie poświęcone będzie współczesnym trendom w architekturze polskiej i światowej. Na zaproszenie Bryły wystąpią krytycy architektury i sami architekci. Wykład wprowadzający wygłosi Agnieszka Rumińska, redaktor naczelna serwisu BRYLA.pl, która co roku organizuje popularny plebiscyt BRYŁA i MAKABRYŁA Roku na najlepszy i najgorszy budynek minionego roku.

15:00-15:15 wprowadzenie: Agnieszka Rumińska - redaktor naczelna serwisu BRYLA.pl

15:15-16:00 POPMODERNISM​,​ czyli o czym jest współczesna architektura?
Radek Gajda, historyk architektury i twórca edukacyjnego cyklu pt. „Architecture is a good idea” zastanowi się nad zagadnieniem, dokąd zmierza współczesna architektura. Na tapetę weźmie wizjonerskie projekty i realizacje z najdalszych zakątków świata oraz garść przykładów z kraju. Spróbuje w nich znaleźć nieformalne sposoby ekspresji architektonicznej naszych czasów.

16:00-16:45 Budować czy restaurować?
Dr Błażej Ciarkowski, krytyk i architekt w jednym na tapetę weźmie największe wyzwanie współczesnej architektury, a w szczególności rewitalizowanie modernizmu.

16:45-17:15 Miasto przyjazne za grosze
Łódzki artysta i działacz miejski Marcin Polak opowie słowo o partyzantce miejskiej, o oddolnych i ekonomicznych sposobach na kształtowanie krajobrazu współczesnego miasta.

17:15-17:45 Architekci na start!
Z cyklu „Młodzi” wystąpią architekci z wrocławskiej pracowni 3xA, którzy opowiedzą o swojej świeżo założonej firmie i realiach pracy w mieście, które właśnie przygotowuje się do piastowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Po wystąpieniach zapraszamy do wspólnej dyskusji.