• Wydarzenie minęło.
Medusa Design Projects

NAwigacja Wydarzeń

Projektant: Petra Lilja

Petra Lilja koncentruje się w swoich projektach na takich aspektach jak sztuka rzemieślnicza oraz trwałe i harmonijne funkcjonowanie obiektu. Jako projektant przemysłowy z odpowiednim wyszkoleniem, zagospodarowuje przestrzeń oddzielającą to, co zostało stworzone ręką człowieka, od tego, co wyprodukowano na skalę przemysłową, poszukując rozwiązań potencjalnie trwałych i zrównoważonych. Realizacja Medusa Design Projects rozpoczęła się w czerwcu 2013 r. Jest to projekt rozwojowy, w ramach którego Petra zgłębia relacje między projektem obiektu a wymaganym kunsztem rzemieślniczym. Projekt nawiązuje do mitycznej postaci Meduzy, zmieniającej drewno w kamień samym spojrzeniem. Przekształcenie w kamień dokonywane jest teraz za pomocą dekoracyjnego pokrywania farbą, będącego formą tradycyjnego rzemiosła zakorzenionego w naszej własnej tradycji kulturowej.

Przez pierwsze dni wystawy Petra Lilja będzie pracowała na terenie Centrum Festiwalowego, wytwarzając biżuterię i zdobiąc ją malowanymi motywami. Na wystawie pokazane zostanie także szkło i lustra autorstwa Petry Lilji, stosującej technikę dekompozycji i remiksowania elementów nowych z materiałem z recyklingu. Na wystawie znajdą się także formy szklane i meble projektantki. Koc Meduza został zaprojektowany we współpracy z islandzką spółdzielnią projektancką Vik Prjónsdóttir, a przy jego wytworzeniu skorzystano z pomocy Smart Textiles (fabryki produkującej prototypy, działającej przy szkole włókienniczej w Borås). Work space Mini to seria mebli (stół, taboret i ścianki działowe / przepierzenia) zaprojektowana z myślą o małych, kreatywnie wyposażanych domach, w których jest zapotrzebowanie na sprzęty wielofunkcyjne. Elementy te sprawdzą się również w przestrzeniach biurowych i sklepowych.

Petra Lilja mieszka i pracuje w Malmö, w budynku dawnego warsztatu samochodowego, przekształconym w przestrzeń mieszkalną i pracownię, gdzie prowadzi także najmniejszą na świecie galerię wzornictwa. W galerii prezentowane są zarówno prace wschodzących gwiazd w świecie projektanckim, jak i dzieła artystów uznanych w skali międzynarodowej. Petra Lilja pracuje także jako niezależny kurator wystaw, a jej autorska wystawa The Future is Handmade (Przyszłość to ręczna robota), przygotowana dla Kalmar Art Museum, odbywa właśnie roczne tournée po kraju. Petra jest znaną projektantką i kuratorem wystaw; pracuje także jako dyrektor programowy odpowiedzialny za nauczanie projektowania w ramach studiów magisterskich na Uniwersytecie Linneusza. W ramach projektu Medusa Design Projects artystka zgłębia relacje między projektem obiektu a wymaganym kunsztem rzemieślniczym i łączy projektowanie z muzyką i występem artystycznym. Projekt, którego częścią jest współpraca z projektantami z innych krajów, np. z islandzkim Vik Prjonsdottir, będzie pokazywany w Europie w ramach wystaw objazdowych w latach 2014-15.