• Wydarzenie minęło.
Wykład Oskara Zięty i Piotra Kuchcińskiego na temat projektu „MATERIALS WE LOVE” realizowanego z firmami INTERPRINT i PFL

Interprint & Pfleiderer: „Materials we love” – concept by Zięta & Kuchciński
Prowadzący: Piotr Kuchciński, Oskar Zięta
Termin: 11.10 (sobota), 15:00
Miejsce: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3, sala konferencyjna

Gdy Piotr Kuchciński i Oskar Zięta zostali zaproszeni przez firmy Interprint i  Pfleiderer do współpracy, podczas pierwszych spotkań nieustannie pojawiały się słowa: kontrast, połączenie, materiał. Z dyskusji szybko wyłonił się obraz estetycznego, ale też emocjonalnego napięcia rodzącego się w miejscu  zetknięcia różnych jakości i… różnych osobowości. Właśnie owo trudne do  zdefiniowania zderzenie sprawia, że dany projekt jest interesujący, że staje się ikoną.
Jak grać w zespole, jak sprostać projektowi w nowej dziedzinie, jak odejść od  utartego schematu, jak wykorzystać nowoczesne technologie, by oddać emocje, które budzą w nas materiały? Dwóch czołowych polskich projektantów opowie o swoich doświadczeniach związanych z tworzeniem kolekcji dekorów, prezentowanej po raz pierwszy podczas ŁDF 2014.

Piotr Kuchciński
Jeden z najbardziej cenionych polskich projektantów mebli – ma na swoim  koncie kilkadziesiąt wdrożeń całych rodzin mebli biurowych, mieszkaniowych, tapicerowanych i współpracę m. in. z takimi firmami jak: Balma, Noti, Profim, Meble Vox. Z wykształcenia architekt, absolwent Politechniki Poznańskiej. Jego projekty zdobyły wiele prestiżowych nagród: dwukrotnie godło Red Dot, Dobry Wzór, Złoty Medal MTP, Meble Plus – Produkt Roku, Prodeco. Jest zdobywcą tytułu „Designera Roku 2012” w konkursie „Dobry Wzór” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Obok projektowania produktu zajmuje się także architekturą wnętrz, grafiką użytkową i wydawniczą, ilustracją, identyfikacją wizualną, reklamą, wystawiennictwem.

Oskar Zięta
Architekt i projektant procesów, uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu. Jego interdyscyplinarne studio projektowo-badawcze Zieta Prozessdesign zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii stabilizacji blachy, FiDU i 3+ oraz ich aplikacją w architekturze, inżynierii i designie. Działalność projektowa Oskara Zięty była wielokrotnie nagradzana, m.in. Designpreis der Bundesrepublik Deutschland Award, Red Dot oraz Audi Mentor Preis. Z Oskarem Ziętą współpracowały takie marki jak: Audi, Architonic, Ballantine’s, Pirelli, Victoria & Albert Museum. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Museum für Gestaltung w Zurychu oraz Centrum Pompidou w Paryżu. Oskar Zięta jest wykładowcą na kierunku Industrial Design w School of Form w Poznaniu.