• Wydarzenie minęło.
Internet of Things. Prototypowanie zdarzeń.

Prowadzenie: Łukasz Roth ( Orange Labs)
Dla kogo: projektantów, wynalazców, pasjonatów psychologii, socjologii, kognitywistyki (wspólnie zbudujecie interdyscyplinarne zespoły)
Liczba uczestników: 12 osób (3 grupy po 4 osoby)
Kiedy: 18.10, 11:00–19:00 i 19.10, 11:00–19:00 (2 dni warsztatów + praca domowa do przygotowania samodzielnie przed rozpoczęciem)
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, ul. Tymienieckiego 3, sala konferencyjna, budynek A, 2 p.
Opłata: warsztaty bezpłatne
Zapisy: wymagana rejestracja on-line w dniach 15.09-28.09

Projektowanie wychodzące od potrzeb. Jak przedmioty potrafiące komunikować się ze sobą i świadome otoczenia mogą pomóc nam rozwiązywać codzienne problemy.

Akt 1: zadanie domowe

W pierwszym akcie potrzebna będzie samodzielna praca każdego z uczestników.
Zaobserwuj w swoim otoczeniu, wśród Twoich bliskich, np. osób starszych, sytuacje dnia codziennego, stwarzające problem, dyskomfort lub niebezpieczeństwo.

Postaraj się zaobserwować powtarzające się regularnie czynności, które warto byłoby usprawnić lub uprościć. np. zapominanie, terapia lekowa, problemy z obsługą urządzeń etc.

Przygotuj na tej podstawie prezentację z obserwacjami (np. zdjęcia, rysunki, diagramy)
W pierwszy dzień warsztatów przedstawisz swoje obserwacje reszcie uczestników.
Do dyspozycji będzie projektor. Slajdy w formacie PDF. Inna forma do uzgodnienia.

Akt 2: praca zespołowa: analiza potrzeb + wybór problemu

Akt drugi to zebranie wstępnych prac uczestników i przeanalizowane w grupie.
Będziemy szukać związków między zagadnieniami, zwłaszcza wspólnych potrzeb i problemów.
Uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły, które będą miały za zadanie skupić się na jednym konkretnym temacie i wypracować projekt rozwiązania.
Akt 3: projekt/prototyp rozwiązania

W ostatnim akcie zespoły przygotują i zaprezentują rozwiązanie wcześniej wybranego problemu.
Będzie to mógł być projekt w formie rysunków i wizualizacji albo prototyp – każdy zespół zdecyduje sam. W przypadku budowy prototypu, zapewnimy wsparcie technologiczne.
Dostępny będzie sprzęt do wykorzystania przez uczestników, sensory i aplikacja do prototypowania zdarzeń.

Łukasz RothDSC_1996a1be
Jestem absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończyłem studia magisterskie na wydziale Wzornictwo Przemysłowe – specjalność ergonomia, studia licencjackie na kierunku Intermedia i kierunek Projektowanie Mody. W 2010 roku realizowałem interdyscyplinarne studia na Uniwersytecie Aalto w Helsinkach na wydziałach: Media Lab, Industrial Design oraz Fashion Design w ramach stypendium. Jako projektant realizowałem zlecenia dla zewnętrznych firm. Rozwijałem też własne projekty, m.in. serwis dla podróżników i mobilną aplikację dla miłośników sztuki ulicznej. Pracuję jako projektant interakcji w Orange Labs, w dziale Rozwoju Produktów
i Usług. Angażuję się w projekty od samego początku. Dbam o to, by nasze projekty były intuicyjne i wygodne. Zależy mi na tym, aby wychodziły od potrzeb użytkowników i rozwiązywały realne problemy.