• Wydarzenie minęło.
City Lust [SPRAGNIENI MIASTA]

NAwigacja Wydarzeń

 

 

Kurator: Charlie Koolhaas

Spragnieni miasta to zarazem książka i wystawa będąca portretem pięciu różnych miast – Dubaju, Guangzhou, Lagos, Houston i Londynu. Projekt ten poświęcony jest rzeczywistości społecznej, stanowiącej wytwór zglobalizowanej ekonomii rynkowej, a pytanie, które stawia brzmi: „Jak w zasadzie wygląda zglobalizowany świat?”. W ciągu dziesięciu lat osobistych badań (autorka mieszkała w czterech z pięciu wymienionych miast) Charlie sfotografowała gęstą sieć wzajemnych oddziaływań i wpływów między odległymi geograficznie miastami, gdzie stale powracają te same produkty, symbole, motywy architektoniczne, kolory, marki, ale również narodowości i wydarzenia.

Prezentowana w Łodzi instalacja artystki ma postać wielkoformatowej tekturowej książki, która po rozstawieniu osiąga długość 25 metrów. Widzowie spacerować będą wzdłuż ekspozycji, na której w formie odpowiednio pomniejszonych budynków i trotuarów rysuje się miejski pejzaż uliczny łączący w jeden kolaż wszystkie pięć miast. Dzięki umiejętnemu zestawieniu obrazów i wykorzystaniu podobieństw typologicznych, łódzka wystawa łączy pięć lokalizacji zabierając nas w podróż od przedmieść do samego centrum miasta, gdzie spacerując różnymi uliczkami miniemy: rynki, domy mieszkalne, kościoły, restauracje, galerie sztuki, biura, domy publiczne oraz kluby nocne, a wszystko to, aby zdezorientować widza, który ostatecznie nie będzie potrafił stwierdzić, gdzie się faktycznie znajduje. W ten sposób artystka stara się odtworzyć doświadczenia światowego podróżnika.

W każdym z pięciu miast znajdziemy odtworzone elementy kultur imigrantów, takie jak choćby: dzielnice Chinatown, Irish puby, Shisha bary, afrykańskie kluby towarzyskie czy kawiarnie Starbucks, stanowiące charakterystyczne przejawy globalnego postępu i różnorodności kulturowej. Zarazem jednak będziemy świadkami uderzających różnic i podziałów obecnych nie tylko w wymiarze ogólnoświatowym, ale również w każdym z tych miejsc z osobna. Za pomocą swej ekspozycji, Charlie Koolhas ma nadzieję ujawnić zawiłe, a chwilami wręcz sprzeczne, oczekiwania i aspiracje mieszkańców dzisiejszych miast i dać wyraz współzależności cechującej współczesną kulturę ogólnoświatową.