Aranżacja Centrum Festiwalowego ŁDF 2013!

„W tym roku już trzeci raz festiwal gościć będzie w budynku przy ul. Targowej. Poprzednie wystawy, aranżowane przez naszych kolegów, zawsze charakteryzowały się powściągliwością i oryginalnym pomysłem. Pomimo napotkanych ograniczeń staraliśmy się utrzymać ducha miejsca (budynku) pamiętając, że przestrzeń wystawowa ma stanowić tło dla tego, co w festiwalu najważniejsze – wystawianych przedmiotów.
Bazą naszej koncepcji jest kontrast. Użyliśmy płaskiej, czarnej płyty partnera aranżacji festiwalu która posłużyła nam do wytyczania granic subprzestrzeni, dzielenia i kadrowania. Jej struktura i kolor znakomicie kontrastuje z oryginalną substancją słupów i sufitu budynku, które pozostały w swojej wielowarstwowej fakturze łuszczących się farb o nieskończonej ilości odcieni. Zależało nam na uniezależnieniu nowej struktury od istniejącej struktur budynku. Założyliśmy zatem, że ingerencje w zastane elementy trzeba ograniczyć do absolutnego minimum.
Czarna, płaska płyta doskonale kontrastuje z tą substancją, zarówno ze względu na swoją fakturę, jak i kolor. Pozwala jednoznacznie określać granice interwencji.
W kilku miejscach tę prostą zasadę wzbogaciliśmy materiałem w stylu „glamour „, choć to tylko zwykła folia aluminiowa, używana przez zespoły ratownicze czy zakładana na ramiona sportowców kończących maraton. Ten tani materiał zdecydowanie wzbogacił przepierzenia z płyt. Całość konceptu oraz poziomy poszczególnych wystaw, połączyć ma subtelna grafika użytkowa. Festiwal Designu to przede wszystkim przestrzeń wystawowa. Ma ona stanowić, nienarzucające się, przyjazne tło, które nie przeszkadza podziwiać eksponatów. Dlatego zależy nam na jak największej czytelności, prostej komunikacji, intuicyjnym wydzieleniom i wykorzystaniem grafiki użytkowej jako kierunkowskazów dla odwiedzających i równocześnie wizualną grą znakami graficznymi. Nie mniej istotna jest przestrzeń parteru, z biurem festiwalowym i funkcjami towarzyszącymi. Ta wizytówka festiwalu jednocześnie ma spełniać wiele funkcji – być miejscem wydarzeń, targów, wykładów. Stąd główny nacisk stawiamy na możliwość elastycznego dostosowywania tej przestrzeni do zmieniających się w trakcie trwania festiwalu potrzeb”.
medusa group